Rodzice i dzieci

Emocjonalne dzieci

Na temat emocji – dobrych i złych – możemy poczytać w wielu publikacjach. Teoria teorią, a praktyka?

Dziecięce reakcje

Ostatnio obserwowałam reakcje dzieci podczas oglądania bajki. Były w niej sceny o różnym zabarwieniu emocjonalnym; od smutnej, po zabawną, poprzez wywołujące zdziwienie. Kiedy niektóre z nich śmiały się głośno i były rozbawione, na buziach innych był widoczny lekki uśmiech. Były i takie, które na tę samą sytuację nie reagowały w ogóle – jakby zamrożone.

Te same dzieci, rozbawiane i śmiejące się głośno bardzo silnie reagowały na sceny smutne. Na ich twarzach malował się grymas smutku i rozgoryczenia. Silnie przeżywały te sceny i po filmie niejednokrotnie odczuwały potrzebę dłuższej rozmowy na ten temat.

Dzieci bardzo eksponujące swoje emocje, przeżywające je nie potrafią często usiedzieć w miejscu. Ich ruchliwość domaga się ekspresji i działania. Silnie przeżywając radość, równie silnie potrafią przeżywać złość, na którą niestety nie godzą się czasem dorośli, jest to związane bowiem z potrzebą wyrażenia jej poprzez ciało.

Warto takim dzieciom pozwolić na wyrażenie ich, niekoniecznie w sposób: narysuj, podskocz, ale poprzez zabawę, ruch, poproszenie o pomoc w czymkolwiek lub udział w przedstawieniach

Zajęcia z dziećmi i dorosłymi traktuję jako podpowiedzi do nieustannego odkrywania samej siebie. Nie ma dla mnie sytuacji bez wyjścia. Zawsze staram się znaleźć takie rozwiązanie, aby osoba, z którą współpracuję odnalazła swoje atuty i mocne strony. A ponieważ jestem świadoma również swoich wad i impulsywności w kontakcie z drugim człowiekiem poznaję siebie i ukierunkowuję moje niedoskonałości, by osiągnąć biegun pozytywny. ? Lubię wchodzić w sytuacje nowe, które są dla mnie wyzwaniem, ponieważ jako osoba emocjonalna odkrywam siebie w nowych doświadczeniach. Dlatego moje motto to: „To czego się lękasz jest Twoim powołaniem”

Dodaj komentarz

Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości lub też krytyczne i odmienne stanowisko od przedstawionego - zachęcam Cię do podzielenia się za mną :)

  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: